Söve dekorasyon ürünleri kategorisindedir. Hayatlarımızı değiştireceği, ona güzellikler katacağı için söve uygulamalarını siz de çok seveceksiniz. Söve aslında bir ürün değil, malzemedir ve uygulamadır. Sövenin alt ürünleri ise çok fazladır. Söve malzemesi hayatımıza polimer ve kimya teknolojisinin gelişmeleri sonucu girdi. Yeni geliştirilen bir çeşit plastik türevi malzemeden imal edilir. Bu malzemenin mazisine gidelim. Yakın mazide bu malzemenin yerinde strafor malzemesi vardı deyince hemen anlayacaksınız olayı aslında. Strafor malzemeleri halen satılmakta ve kullanılmaktadır anca kullanım alanı söve kadar çeşitli değildir.

Ayrıca ürün çeşitliliği de bir yerde sınırlı kalmaktadır. Tabi ki bir de söve kadar dayanıklı değildir. Dayanıklılık bu tarz dış cephe dekorasyon ürünlerinde olmazsa olmazdır.

Söve; son teknoloji eps ve xps bloklarından üretilir. Eps ve xps bloklar kesilerek üzerine bir takım işler yapılarak dayanıklı ve uzun süreli kullanıma uygun olması sağlanır. Kesilen bloklar üzerine sıva kaplaması yapılır. Bu sıva kaplaması da özel olup, akrilik esaslıdır. Özel olarak kullanılan malzemelerden en önemlisi söve harcı dediğimiz harçtır. Söve nedir sorusunun teknik olarak cevabını halkın anlayacağı dilden en güzel bu şekilde açıklayabiliriz. Sonuç itibariyle yeni gelişmekte olan polimer biliminin bir ürünüdür. Polimer bilimine artan ilginin sonuçları diyebiliriz. Ülkemizde de bu konunun gelişimi üzerine üniversitelerde açılan bölümlerde polimer mühendisleri yetiştirilmeye başlanmıştır. Gelecek, polimerde yani plastik bilimindedir. Hayatımızda bir çok malzeme zaten plastik ve türevlerinden olduğu gibi daha da çok olmaya devam edecektir.

Sövenin hammaddesi diyebileceğimiz eps ve xps blokların kullanım alanlarını saymaya kalksak buradan Mars’a yol olur. Bu konuda abarttığımızı düşünüyor olabilirsiniz ama değil. Ucuz ve sağlam, yeni teknoloji bu malzeme hayatımızın her anında bizimledir. Plastik denilince insanların aklına ilk gelen doğaya zarar vermesi durumu da söz konusu değildir. Çünkü, elementel yapısı olsun başka sebepler olsun tamamen çevre dostudur ve tüm Dünya’ da yapılan araştırmalar çevre dostu ürünler olduğunu göstermektedir.
Söve malzemesi inşaat sektöründe bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açmıştır adeta. İnşaat firmalarının da, ev satın alacak müşterileri de bu ortak noktada buluşturur. Söve binalarımızın dış ve iç cephe uygulamalarında güvenle ve sağlıkla kullanılabilir.

Yorumlar devre dışı bırakıldı.